- Грунт є синонімом до слова «земля», від якого наша планета отримала свою назву.
- Українські ґрунти — найродючіші ґрунти в світі.
- Усього на території України є 650 видів ґрунтів, а загальна кількість ґрунтових відмін становить кілька тисяч. Переважають в Україні родючі чорноземи, темно-сірі лісові та лугові ґрунти (становлять 2/3 території).
- Грунти — не лише джерело поживних речовин для рослин, середовище проживання деяких тварин; це унікальне природне утворення, до складу якого входять мінерали, перегнилі залишки рослин, коріння, мікроорганізми і тварини. До складу ґрунтів входять також вода і гази. Будь-який вплив на ґрунти позначається на всій природі і, навпаки, зміни природних умов зумовлюють значні зміни ґрунтів.
- Процес ґрунтоутворення відбувається дуже повільно. У середніх широтах помірного поясу, де розташована Україна, родючий шар ґрунту завтовшки 0,5 – 2 см утворюється приблизно за 100 років.
- Для утворення на полі шару ґрунту товщиною 18-20 см потрібно кілька тисяч років.
- Повністю ж сформований ґрунт має потужність 1 – 2 м і складається з кількох шарів – горизонтів.
- Армія дощових черв’яків на 1 га ґрунту становить 130 тис. особин загальною масою близько 400 кг. За рік вони перевертають понад 30 т землі.
- Самий родючий вид грунту – чорнозем, який в основному і переважає на українських територіях. Перегною в ньому не менше 15%, він характерний для кліматів, де переважає плюсова температура, і чергуються між собою вологі і пересушені періоди погоди, в основному це помірний пояс. Утворювався цей грунт протягом багатьох років під сприятливим впливом грунтоутворюючої породи, сприятливого клімату і трав’янистої рослинності.
- Чорнозем характеризується дуже високими повітряними і водними характеристиками. Він надзвичайно багатий на різні макро-та мікроелементи, які так необхідні для благополучного життя флори.
- Чверть чорноземів планети - в Україні! Чорноземні грунти при правильній обробці дають найбільшу кількість врожаю. Недарма ж під час Другої Світової війни німецькі солдати навіть вивозили наш чорнозем поїздами!
- Всього один грам ґрунту містить від 5000 до 7000 різних видів бактерій.
- Вчені виявили 10000 типів ґрунтів у Європі та близько 70000 типів ґрунтів в Сполучених Штатах.
- Блискавки приносять користь. У своєму "блискавичному" польоті вони встигають вихопити з повітря мільйони тонн азоту, "зв’язати" його і направити в землю. Це безкоштовне добриво збагачує ґрунт.
- Різні країни завжди вшановували богів родючості та землеробства. В кожної були свої боги. Наприклад в слов'ян це були Сварог ( Бог землеробства), Ярило (Бог літнього сонця, родючості та плодючості) та Мокоша (Богиня-мати, богиня родючості), в єгиптян - це Озіріс (бог землеробства та потойбіччя), Апіс (Бог родючості) та Нефертум (Бог рослинності), в римлян - Церера (Богиня родючості) та Сатурн (Бог землеробства), в греції - Артеміда (Богиня родючості) та Деметра (Богиня родючості). Поклонінню цим богам надавали великого значення тому, що боялися потрапити до них в немилість. Біля їх ідолів завжди можна було побачити безліч дарунків та жертвоприношень.
- Значення та роль грунту складно переоцінити, тому що він є незамінною частиною планети, яка забезпечує життєдіяльність флори і фауни.
середа, 13 лютого 2019 р.
Цікаві факти про грунт
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар