пʼятниця, 14 квітня 2017 р.

Урок 56. Вплив на організми чинників живої природи

Наука — найбільш важливе, найпрекрасніше і найнеобхідніше в житті людини,
вона завжди була і буде вищим виявом любові,
 тільки нею однією людина переможе природу і себе. 
А. Чехов
На уроці розглянули 
1. Вплив на організми чинників живої природи.
2. Взаємозв’язки між організмами.
3. Співіснування організмів.

Домашнє завдання: опрацювати § 45, завдання на с.205.

Готуємося до уроку

Результат пошуку зображень за запитом "Вплив на організми чинників живої природи. Взаємозв’язки між організмами. Співіснування організмів."

Презентація "Вплив на організми чинників живої природи"

Співіснування організмів
Симбіоз (від грец. Symbiosis — співжиття) являє собою всі форми співжиття організмів різних видів, враховуючи паразитизм. Хоча деякі джерела називають симбіозом лише взаємовигідні співвідносини.

Взаємовигідне співіснування організмів, що належать до різних видів, назива-ється мутуалізмом. Як приклад можна навести взаємовідносини між бобовими рослинами та азотофіксуючими бульбочковими бактеріями, які мешкають на їх кореневій системі. Аналогічно взаємодіє коріння вищих рослин із грибницею шапинко-вих грибів. І ті, й інші організми отримують один від одного необхідні для життє-діяльності речовини. Або симбіоз між раком-відлюдником та актинією.

Коменсалізм — це спільне проживання різних організмів, коли один із них, що поселяється всередині тіла іншого та харчується за його рахунок, не завдає шкоди носію (бактерії в кишечнику людини). Організм-хазяїн при цьому зостається не-займаним цією взаємодією; на відміну від нього інший організм, навпаки, може демонструвати значні пристосування в будові тіла і поведінці, які полегшують йому участь у таких. Наприклад, риби-прилипали пересуваються, причепившись до акули чи іншої великої риби, і живляться недоїдками, що їх залишає після їди хазя-їн. У разі коменсалізму один з організмів може бути середовищем життя для іншо-го організму.

Паразитизм — це тип взаємозв’язків між організмами різних видів, за якого один із них (паразит) більш-менш тривалий час використовує іншого (хазяїна) як джерело живлення та середовище існування, частково або повністю покладає на нього регуляцію своїх взаємовідносин із довкіллям. Паразитизм трапляється серед різних груп організмів: тварин (найпростіші, плоскі, круглі, кільчасті черви, молю-ски, членистоногі), бактерій, грибів (борошнисто-росяні, трутовики, ріжки, сажки) і навіть у рослин (повитиця, омела). При паразитизмі один організм завжди завдає шкоди іншому. І завжди один організм є середовищем життя для іншого. Паразити бувають зовнішні (наприклад, блохи, воші, п’явки, кліщі, комарі) та внутрішні (ві-руси, бактерії, гриби, найпростіші, черви тощо).

Організм як середовище існування за своїми властивостями істотно відрізняється від інших. Так, якщо на організми, які живуть на поверхні інших істот, впливають різні чинники довкілля, то на організми, що мешкають усередині організму хазяїна, ці чинники діють лише опосередковано. У ролі господарів можуть виступати будь-які організми — від бактерій до високорозвинених організмів рослин і тварин. Прикладами паразитів є бактерії (існують численні хвороботворні бактерії). Серед тварин-паразитів можна назвати різні види плоских і круглих червів, які живуть у внутрішніх органах людини і тварин. Так, печінковий ціп’як живиться в печінці та жовчних протоках корів, свиней, кролів, іноді трапляється й у внутрішніх органах людини. Широкий стьожак і свинячий ціп’як паразитують у кишечнику людини, спричиняючи погане самопочуття та схуднення.

7 коментарів: